SUSHI RECEPT
Mai bejegyzésemben megmutatom neked, milyen egyszerűen készíthetsz különböző maki-sushikat otthon és hogy teljes legyen a japán hangulat, egy kis otthoni kultúrprogramot is ajánlok: március 7-ig tart a Japán Filmhét, amely során minden nap 3 filmet ingyen nézhetsz meg online (minden egyes film a hét előre meghatározott napjain, 24 órán keresztül elérhető). Ha téged is érdekel, megtalálod a linket a bejegyzés alján. sushi
Ha pedig közben egy kis sushit is falatoznál, egészestés programot is szervezhetsz magadnak vagy a pároddal, családoddal együtt – közös sushikészítéssel és filmezéssel. ???
Bátran láss neki akkor is, ha még soha nem is ettél sushit, mert sokkal egyszerűbb elkészíteni, mint amilyennek látszik. Ha tekertél már fel életedben lekváros palacsintát, akkor sushi sem fog gondot okozni.
A vicces nevű maki-sushi, amelyet én is készítettem, algalapba göngyölt rizs, amelybe sokféle további hozzávalót lehet tekerni: uborkát, paprikát, avokádót, roppanósra párolt répát, omlettet, halat, de létezik marhahúsos és krémsajtos verzió is. Bármit kipróbálhatsz, amit hosszú csíkban el tudsz helyezni a maki közepén.
?A maki csak egy fajta a sokféle sushi között, népszerű még a nigiri, amely kézzel formázott kis rizstömb nyers halszeletettel vagy más tengeri herkentyűvel a tetején vagy például a sashimi, amely vékonyra szeletelt nyers hal. Ha nyers halat választasz, legyen nagyon friss, bár tekintve, hogy messze élünk a tengertől, biztonságosabb, ha inkább füstölt lazacot használsz.
A sushi készítéséhez szükséged lesz néhány speciális hozzávalóra, ezeket legolcsóbban ázsiai boltokban szerezheted be (Pesten a Vámház körúton megtalálható Négy Égtáj Ízei a legszuperebb lelőhely szerintem), de ha nincs ilyen a közeledben, akkor például a nagyobb Tescokban is megtalálod az alapvető hozzávalókat.
Hozzávalók 32 darab maki-sushihoz
♥ 4 darab nori (azaz algalap)
♥ 250g sushirizs
♥ 1 evőkanál rizsecet (de bármilyen más ecet is megteszi)
♥ 1 evőkanál szezámolaj (elhagyható)
♥ zöldség, omlett, hal – vagy bármi, ami a tölteléked lesz
A feltekeréshez szükséges eszköz:
♥ bambuszlap (ami helyettesíthető folpackkal is vagy egy nejlonzacskóval)
A tálaláshoz:
♥ szójaszósz
♥ wasabi (vízitorma)
♥ savanyított gyömbér
Néhány tipp a vásárláshoz:
A sushirizs nem váltható ki másfajta rizzsel, mert ennek a fajtának sokkal magasabb a keményítőtartalma, mint a többinek, ezért tapad össze olyan jól.
A wasabi zöld színű vízitorma, amely kapható pasztaként tubusban vagy por alakban, amelyből egy evőkanálnyit néhány csepp vízzel pasztává keverhetsz. Nagyon vigyázz vele, mert a mi húsvéti csípős tormánk nyomába sem ér a wasabi erejének: egyszerre ne vegyél többet a szádba, mint egy borsószem fele, máskülönben úgy érzed majd, hogy kiégeti az agyad. ?
Savanyított gyömbért beszerezhetsz készen zacskóban, de én az utóbbi időben inkább magam készítem, mert sokkal természetesebb így: egy tenyérnyi darab gyömbért hajszálvékonyra felszeletelek és tíz percig forralom egy deci vízben egy kanál ecettel, egy kis sztíviával (ami lehet egy kanálnyi cukor vagy méz is) és egy csipetnyi sóval, majd hagyom kihűlni ebben a lében.
A bambuszlap egy eszköz, ami a tekeréskor az algalap alá kerül, hogy ne ragadjon a rizstől nedves alga a pulthoz. Kb. 500 forint és elmosogatható, az enyém már lassan 10 éves és még mindig teljesen jó állapotban van.
Elkészítés
A rizst mosd át 3-4-szer, fedő alatt forrald fel ugyanannyi vízzel (250g rizshez ez 2.5 deci vizet jelent), majd a fedőt rajta tartva takarékon főzd még 15 percig. Ezután zárd el alatta a tűzhelyet, gyorsan add hozzá a szezámolajat (ha van) és egy evőkanál rizsecetet/almaecetet (vagy kiskanálnyi hagyományos ecetet) és fedő alatt hagyd, hogy a saját gőzében még 10 percet puhuljon. Majd vedd le a fedőt és hagyd, hogy annyira éppen annyira kihűljön, hogy már meg tudd fogni kézzel. Minél melegebb, annál jobban kezelhető – ennek csak a tűrőképességed szab határt. ?
Miközben a rizs fő, szeleteld fel vékony csíkokra a maki töltelékedet: ha tojást szeretnél bele tenni, akkor palacsintasütőben süsd lapos omletté a felvert tojást, így szép vékony szeletekre tudod majd vágni.
? A feltekerés technikáját leírni bonyolultabb, mint megmutatni, a bejegyzés végén található videó alapján 2 perc alatt elsajátíthatod. A lényeg, hogy tedd le a bambuszlapot vagy a folpackot a pultra, rá az algalapot, ezen egyengesd el a meleg rizst – a lap tetején egy kis sávot kihagyva (ezt nedvesítsd meg) – és helyezd el rajta a töltelékeket. Ezután lentről felfelé feltekerheted. Érdemes a tekercseket hűtőbe tenni fél órára, így könnyebben szeletelhetők. Egy rudacskát én 8 részbe szoktam vágni nedves késsel, így lesz a 4 tekercsből 32 darab makid.
Ezután szépen rendezd el egy deszkán vagy tányéron (szerintem vágódeszkán nagyon jól mutat), tedd mellé a gyömbért, kis tálban a szójaszószt és egy kis adag wasabit.
Fogyasztáskor tegyél egy kevés wasabit a tányérodra, a pálcikával a maki egyik oldalát érintsd hozzá, hogy egy picit ráragadjon, majd a maki másik oldalát mártsd a szójaszószba, így tedd a szádba. Két maki között pedig rágcsálj el egy kis darabot a gyömbérből. (Ez a hagyományos maki-etikett, de kézzel is falatozhatsz vagy ahogy csak jól esik.)
Jó étvágyat!
Ha szeretnéd lementeni a receptet a laptopodra, telefonodra vagy kinyomtatnád, akkor a Letöltöm gombra kattintva egyszerűen letöltheted az alábbi receptkártyámat.
Ha te is elkészítetted és fotód is van róla, bátran oszd meg Facebookon a recept alatt hozzászólásként vagy Instagramon a #mentalgarden hashtaggel.
? A Japán Filmhét pedig ezen az oldalon keresztül érhető el. Az oldal szövege angol, de a filmek magyar felirattal is nézhetők köszönhetően a Japán Alapítványnak. Sajnos sok operációs rendszerben és keresőben nem indul el a lejátszás, de ha több számítógép is van a háztartásodban, próbáld meg mindegyiken, hátha te is találsz olyat, amin elindul.
A sushitekerős videót pedig itt éred el.