HOGYAN ALAKÍTS KI JÓ SZOKÁSOKAT?
Hogyan alakíts ki jó szokásokat és tartsd magad hozzájuk?
A tegnapi inspirációs bejegyzésemben (amelyet itt találsz: HETI INSPIRÁCIÓ – MÁJUS 25.) arról írtam, miért kulcsfontosságú a boldogságod szempontjából, hogy legyenek mindennapi jó szokásaid, amelyek közelebb visznek a céljaidhoz. Az életed napokból tevődik össze és az egész sorsod attól függ, hogy ezeket a napokat mivel töltöd meg. Hogy reggelenként mozgással, meditációval vagy a teendőid végiggondolásával kezded a napot, vagy a rendszeres késői lefekvés miatt sorra nyomkodod a szundi gombot, majd zaklatottan rohansz a munkába. Hogy esténként a hírfolyamaidat görgeted unottan, vagy beszélgetsz a szeretteiddel, olvasol, tanulsz.
Ma arról írok, hogyan alakíthatsz ki olyan rutint, amely a vágyaidhoz igazodik és hogyan tarthatsz ki mellette hosszú távon.
1. Tudd, hogy miért teszed!
A szokások kialakítását kezdd a vágyott célod elképzelésével és tervezéssel. Ha pontosan tudod, hogy mit szeretnél elérni, látod magad előtt, hogy miért dolgozol és éves, havi, napi tervre lebontva előtted van, hogyan fogod megvalósítani az elképzeléseidet, akkor sokkal könnyebb átlendülni a holtpontokon.
Javaslom, hogy az elképzeléseidet és terveidet vezesd egy füzetbe, amelyet akár inspiráló képekkel is illusztrálhatsz, hogy rápillantva bármikor motivációt meríts belőle.
Kiolvasnál 10 könyvet az idén? – képzeld el, hogy ha sikerül, milyen elégedetten tekintesz majd decemberben a könyvespolcodra. Hány oldalt kell ehhez naponta elolvasnod?
Szeretnél egészségesebben étkezni? – képzeld el, milyen jól fogod érezni magad a bőrödben néhány hónap múlva! Hogyan kell ehhez változtatnod a bevásárlólistádon és a táplálkozási szokásaidon?
Nyelvet tanulnál? – képzeld el, milyen jó lesz, ha a következő nyaralásodon már az adott ország nyelvén tudsz vacsorát rendelni vagy eligazítást kérni! Mit kell ezért tenned napi szinten? Hány szót kell megtanulnod, hány gyakorló feladatot kell végigcsinálnod?
Valahányszor puszta „nemakarásból” eltérnél a tervedtől, vess egy pillantást a füzetedbe és gondolj arra, minek van nagyobb jelentősége az életedben: a pillanatnyi kényelemnek, vagy a jövőbeli célodnak?
2. Keress egy segítőt!
Keress valakit a környezetedben, akinek elmondhatod, hogy milyen új szokást szeretnél bevezetni az életedbe és kérd meg, hogy hetente, havonta kérdezzen rá, hogy állsz az új rutinod bevezetésével. Maga a tudat, hogy valaki rá fog kérdezni, ad egyfajta kontrollt, így fegyelmezettebben tudod tartani magad ahhoz, amit kiterveltél. Fontos, hogy olyasvalakit keress, aki építő szándékkal áll a terveidhez, biztat és motivál, hiszen nem az a cél, hogy szégyent érezz vagy túlzott nyomást gyakoroljon rád a külső megfigyelő.
3. Ne bonyolítsd túl!
Sokszor előfordul, hogy egy-egy feladatra azért szánjuk rá magunkat nehezen, mert túl körülményes és időigényes lenne nekilátni.
Ha például rendszeresen szeretnél mozogni, de az edzőterem messze van az otthonodtól, előfordulhat, hogy esős időben, munkahelyi túlórázás esetén vagy kedvtelenségből nem tudod rávenni magad, hogy elindulj.
Ezekre a helyzetekre legyen egy olyan B terved, amely egyszerűen megvalósítható, bárhogy is alakuljanak a körülményeid.
Arra az esetre, ha nincs időd/kedved edzőterembe menni, legyen elmentve néhány YouTube videó a telefonodon, amelyekre otthon is mozoghatsz. Így könnyebben kicselezhető a halogatás és a kifogások.
4. Feltételek elérhető közelségben
Szintén az egyszerűségnél maradva az is sokat tud lendíteni a szokások bevezetésén, ha a tevékenységhez szükséges eszközök elérhető közelségben vannak. Ha az otthoni sportoláshoz szükséges összes felszerelésedet egy polcon tartod: sportcipő, matrac, törölköző, sportmelltartó és súlyzók – egy perc alatt készen állsz a mozgásra, így ha csak fél órád van, akkor is nekiláthasz.
Az olvasást is könnyebben bevezetheted a mindennapjaidba, ha a nappaliasztalon tartod az aktuális könyvedet, így ugyanolyan könnyű érte nyúlni, mint a távirányítóért. Fél óra tévézés helyett nagyjából 30 oldalt el lehet olvasni egy könyvből, ami elég szép napi adag. 🙂
5. Naptárba vele!
A kis szokások bevezetésének legnagyobb ellensége a halogatás. „Á, fél óra tanulás, olvasás vagy torna bármikor belefér a napomba, majd nekilátok délután/este/holnap/jövő héten…” – mindannyian lejátszunk időnként ezt a belső alkudozást magunkkal. ? Ha rendszeres, fix időponthoz kötöd az adott tevékenységet, akkor ehhez tudod igazítani a többi teendődet, így fegyelmezettebb tudsz maradni. Ha előre látod, hogy a következő héten nem valósítható meg a megszokott rutinod, akkor előre el tudod tervezni, hogy melyek lesznek azok a napok, amikor rá fogsz érni, így nem hétvégén eszmélsz rá, hogy a sok elfoglaltság közepette elfeledkeztél a terveidről.
6. Szeresd magad! ❤
A szokások megtartásában nagyon fontos a fegyelmezettség, de a fenntarthatósághoz az is kell, hogy legyen rugalmasság a rendszeredben és ne ostorozd magad, ha időnként kimarad egy-egy alkalom. Ha kihagytál néhány napot vagy hetet, akkor se söpörd félre az egész tervedet úgy érezve, hogy „nem megy ez neked”, hanem próbáld megtalálni az okát, miért alakult így és orvosold a helyzetet. Egyszerűen a külső körülményeken múlt, esetleg túl nagy lépésekben akartál haladni vagy irreális elvárásokat támasztottál magaddal szemben? Találd meg az arany középutat a céltudatos napi lépések és az önszeretet között, így kitartással és optimizmussal bármit elérhetsz kiegyensúlyozott, apró lépésekben.
Neked van olyan trükköd, amely segít a jó szokásaid megtartásában? Van olyan, amit kipróbáltál, de nem vált be? Mint mindig, most is kíváncsian várom, mik a tapasztalataid, mert egymástól tanulhatunk a legtöbbet!