HUMMUSZ RECEPT

A Közel-Kelet csodája

Szereted a hummuszt? Szerintem az egyik legjobb mártogatós szósz, minden héten készítek egy befőttes üveggel, mert bármilyen étkezésre tökéletes. A csicseriborsó – mint minden hüvelyes – gazdag fehérjében és rostokban, a szezámmag szuper kalciumforrás: szerelemgyerekük, a hummusz pedig egy igazi gasztrocsoda. 🙂

Ha a bolti verzió helyett inkább magad készíted, kevesebb hulladékot termelsz, ha a csicseriborsót és a szezámmagot kimérve vásárlod meg, ráadásul otthon előállítva sokkal olcsóbb is.

Nagyon egyszerű elkészíteni, de a recept előtt megosztanék néhány praktikát, amelyeket többéves hummuszgyártás során tapasztaltam ki, hátha hasznodra lesznek. ??‍?

CSICSERIBORSÓ

Az otthon készített hummusz hűtőben tárolva kb. 5 napig fogyasztható. Egy hagyományos, 7 decis befőttesüvegnyi hummuszra szól a recept, de ha nem vagy olyan fanatikus, hogy ekkora mennyiséget 5 nap alatt elfogyassz, akkor akár le is fagyaszthatod a frissen készült hummuszod felét, kiolvasztva tökéletesen finom lesz néhány hét múlva, ha újra megkívánod.

A főtt csicseriborsó is jól fagyasztható, én kb. fél kiló száraz csicseriborsót szoktam egyszerre megfőzni, ezt harmadolom: egy harmadból azonnal hummuszt készítek, a másik két adagot pedig lefagyasztom, így legközelebb csak kiolvasztom turmixolás előtt.

TAHINI

A tahini – másnéven szezámpaszta – nem egyéb, mint krémesre darált szezámmag. Olyan, mint a mogyoróvaj, csak szezámmagból készül.

A tahinivel kapcsolatban több opció is működik:

  • kihagyod a receptből, helyette plusz egy kanál olívaolajat teszel a hummuszba.

  • megveszed a kész szezámpasztát pl. DM-ben, Rossmannban, keleti élelmiszerboltban. Egy kis üvegnyi tahinit 1000 forint körül árulnak, nem olcsó, de elég sokáig kitart.

  • magad készítesz aprítógépben tahinit – így feleannyiba kerül, mint a boltban kapható: ha elég erős az aprítógéped, egész szezámmagból is tudsz tahinit készíteni hosszas darálással, de durván őrölt szezámmagot is kapsz bioboltban, amelyből 1 perc darálással krémes tahinit varázsolhatsz. Mindkét esetben tegyél 2 kanál vizet vagy olívaolajat a gépbe, így gyorsabb eredményt érsz el. A tahini tiszta üvegben nagyon sokáig eláll a hűtőben, így készíthetsz belőle nagyobb adagot is.

Most, hogy már ismered minden konyhai trükkömet, lássuk, hogyan készül a hummusz.

Hozzávalók (kb. 7 dl hummuszhoz)

20 dkg száraz csicseriborsó vagy 30 dkg konzerv

2 dl (főző)víz

2 evőkanál tahini (szezámpaszta)

1 evőkanál olívaolaj

fél citrom leve

1 csipet só

1 gerezd fokhagyma (opcionális)

1 csipet őrölt római kömény (opcionális)

Elkészítés (4 óra áztatás, 40 perc főzés, 10 perc elkészítés)

Ha száraz csicseriborsót használsz, áztasd be 4 órára (vagy akár egy éjszakára) hideg vízbe, majd egy fazékban, teljesen felöntve vízzel főzd puhára (kb. 40 perc alatt). Ha konzerved van, akkor csak szűrd le és lássuk a következő lépést.

Hagyd kicsit hűlni a megfőtt csicserit, majd töltsd turmixgépbe (ha nincs turmixgéped, használhatsz botmixert vagy aprítógépet), adj hozzá a főzővízből 2 decit (konzerv esetén sima csapvíz is tökéletes), add hozzá a többi hozzávalót és turmixold krémesre.

Ha akadozik a mixer, apránként tölts hozzá még egy kis vizet, amíg egyenletessé nem válik a penge forgása a hummuszban.

Ha kifejezetten olajosan szereted, a víz egy részét kiválthatod még több olajjal vagy tálaláskor tetejét meg is locsolhatod.

A variációk száma végtelen: tehetsz mellé a turmixgépbe párolt céklát vagy spenótot, sült paprikát, sült hagymát, olívaolaj helyett tökmagolajat. Mártogass bele zöldségeket, kend kenyérre, tunkold pitával, de finom almával, körtével, szőlővel is! Jó étvágyat!

Ha elkészítetted és készítesz róla fotót, bátran oszd meg Facebookon a recept alatt hozzászólásként vagy Instán a #mentalgarden hashtaggel.

Ha szeretnéd lementeni a receptet a laptopodra, telefonodra vagy kinyomtatnád, akkor a Letöltöm gombra kattintva egyszerűen letöltheted az alábbi receptkártyámat.

Te mivel szereted fogyasztani a hummuszt? Van olyan speciális hozzávaló, amivel megbolondítod?

Múlt héten a tejmentes, gluténmentes, cukormentes kölespalacsinta receptjét osztottam meg, ha lemaradtál róla, itt találod: ÉDES KÖLESPALACSINTA RECEPT

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük