GYÓGYÍTÓ VIRÁGOK

Gyógyteák az egészségedért

Van valami mesébe illő abban, ha virágokból és gyógyfüvekből főzünk teát. Olyan „jóboszorkányos”. ??‍♀️

A mai bejegyzésemben olyan gyógynövényeket mutatok be, amelyek támogatják az egészségedet és már az elkészítésük is igazi rituálé, amely a csendes reggelekre vagy a nyugodt estékre való ráhangolódás szertartása lehet. Bár a teázás többnyire a hűvösebb évszakok szokása, gyógynövények gyűjtésére többnyire a nyári időszakban van lehetőség. Gyógyteák

Nekem ezek a kedvenceim:

? Cickafark: a cickafark a női szervezet számára igazi csodatévő növény: gyulladáscsökkentő és a női szervek egészségének támogatója. Ha a nehéz napokon szokott fájni a hasad, próbáld ki, hogy pár nappal a vérzésed kezdete előtt és a menzeszed első napjaiban is minden reggel elkortyolsz egy csésze cickafark teát. Nekem nagyon jól bevállt, enyhíti a görcsöket és nyugtatja a női szerveket, megéri kipróbálni, hátha ki tudod váltani vele a görcsoldó tablettát.

? Fodormenta: a mentatea finom íze mellett nyugtató és antibakteriális hatású és szintén támogatja a női egészséget. Ha nyáron hűsítő italra vágysz, próbáld ki, hogy főzöl egy nagy kancsó mentateát, hagyod hogy kihűljön, reszelsz bele egy kis darab gyömbért, facsarsz bele egy fél citromot, majd a hűtőben felejted. Néhány óra múlva frissítő, finom és egészséges jeges teát szürcsölhetsz. Gyógyteák

? Levendula: ha tervezel levendulát szüretelni ezen a nyáron, próbáld ki, hogy megszárítod és a virágából teát készítesz! Csodálatos az illata, nyugtatja az idegrendszert és még a jó alvást is elősegíti. Ha egy kis textilzacskóban helyezel száraz levendulavirágot az éjjeliszekrényedre, a kellemes virágillat gondoskodik arról, hogy nyugodt éjszakád legyen.

? Kamilla: a kamilla virágából készített tea megszünteti a hasfájást, görcsoldó hatású és gyulladáscsökkentő. Ha kerülget a torokfájás, apró kortyokban gargarizálj kamillateával és iszogasd is a nap folyamán, hogy elmúljon az irritáció. Ha pedig a szemed gyullad be, kamillafőzettel borogatva hamarabb lehúzódik a gyulladás.

? Citromfű: A menta mellett másik kedvenc nyári teafüvem a citromfű – nyugtató és idegerősítő hatású, hozzájárul a jó emésztéshez és isteni citromos aromája van. A hűtött citromfűtea isteni nyári ital.

? Csalán: a csalán szuper méregtelenítő és vértisztító hatású növény, segít a felfázás utáni regenerációban és emésztési problémák esetén is. Nekem nagyon bevált az egy csésze csalántea + egy teáskanál svédcsepp keverék olyankor, amikor már kilábaltam egy torokgyulladásból, de még azt érzem, hogy irritált a torkom és kicsit köhögök emiatt – pár nap alatt megteszi a hatását.

? Csipkebogyó: el tudod képzelni, hogy egy apró csipkebogyó több C-vitamint tartalmaz, mint egy citrom? Hihetetlen, de igaz. Ezáltal védi az ereket és az immunrendszert is erősíti. Magas C-vitamin tartalmát úgy őrizheted meg, hogy nem forrázott teát készítesz belőle, mindössze egy éjszakára beáztatod hideg vízbe és leszűrés után ezt a hideg C-vitamin bombát kortyolgatod el. Sokkal természetesebb megoldás, mint a vitaminokkal dúsított vizek. ?

? Kedvenc illatos teakeverékem pedig egyenlő arányú kamilla, levendula, menta, cickafark és citromfű keveréke. Ezeket összekeverheted egy nagy befőttesüvegben és teát főzve belőle, relaxáció gyanánt elkortyolgathatod az esti pihenéshez készülődve. Próbáld ki, olyan, mintha egy virágos réten pihennél, isteni aromája van. Gyógyteák

Ezeket a teafüveket megvásárolhatod reformboltban, drogériákban vagy gyógyszertárban, de ha eljutsz olyan rétre, amely nem szennyezett kipufogógázzal vagy egyéb vegyi anyaggal, akkor magad is gyűjthetsz gyógynövényeket száraz időben, napos reggelen, amikor a harmat már felszáradt. Ezután otthon egy tálcára kiterítve, időnként átforgatva vagy csokorba kötve fellógatva megszáríthatod őket és egy jól szellőző textilzsákba helyezve egész évben lesz otthon teafüved.

Néhány tipp a gyógyteák elkészítéséhez:

A teát áztatás közben takard le, így az aromák nem illannak el gőzölgés közben.

Az áztatási idő lejártával szűrd le a teádat, hogy ne keseredjen meg.

A fémszűrőkből kioldódhatnak fémionok a gyógyteádba, amelyek módosítják a tea hatását, ezért érdemes porcelán vagy textil szűrőt használnod.

Sokat tehetsz a szervezeted méregtelenítéséért, ha nem cukrozod meg a gyógyteákat. Ha mindig is édesített teát fogyasztottál, eleinte furcsa lehet, de néhány alkalom után rááll az ízérzéked a gyógynövények aromájára és eszedbe sem fog jutni, hogy édesítsd.

A teát ne gyorsan felhörpintve fogyaszd el, hanem lassú, apró kortyokban. A rohanó hétköznapokban engedd meg magadnak, hogy ezzel a rituáléval is lelassulj kicsit.

Ha szeretnél mélyebben elmerülni a témában, ajánlom neked a Móra kiadó Gyógynövények című búvár zsebkönyvét, Maria Treben: Egészség Isten patikájából című könyvét vagy Gyuri bácsi, a bükki füvesember oldalát: gyorgytea.hu

Amennyiben bármilyen gyógyszert szedsz vagy betegségben szenvedsz, gyógynövények használata előtt kérd ki orvosod tanácsát, mert a növényekben lévő hatóanyagok befolyásolhatják a gyógyterápiádat.

Ahhoz, hogy egészséges maradj, nemcsak a testeddel kell törődnöd, hanem a mentális jóléteddel is. Ha szívesen olvasnál arról, hogyan őrizheted meg a mentális egyensúlyt a mindennapokban, kattints keddi bejegyzésemre: MINDENNAPI EGYENSÚLY #1

Neked melyik a kedvenc gyógynövényed? Szoktál gyógyteákat főzni?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük