CUKORMENTES LEKVÁR

mentalgarden_cukormentes_lekvár

Lekvárfőzés cukor és tartósítószer nélkül

A nyárban a napsütés, vízparti pihenés és a természetközelség mellett a zamatos gyümölcsök a kedvenceim! ?? Egy napérlelte barack, zamatos dinnye vagy egy marék édes-savanykás meggy íze az egész napomat bearanyozza. Ezt az érzést szeretem átmenteni a hűvösebb hónapokra is, így néhány éve már szokásommá vált, hogy lekvárt főzök, amelyet hideg téli reggeleken felbontva boldogan kanalazok a zabkásámra, frissen sült kenyeremre vagy egyenesen a számba. ? cukormentes lekvár

Ebben is igyekszem a természetességre és egyszerűségre törekedni, így pár éve vettem a bátorságot, hogy áthágjam nagymamáink aranyszabályát, miszerint „ a lekvárt a cukor tartósítja” –  és kipróbáltam, mi történik, ha cukor, sőt tartósítószer nélkül teszek el lekvárt télire. Az eredmény pedig isteni lett, így azóta sem csinálom másképp.

Ha te is szeretnéd befőttes üvegbe zárni a nyarat amellett, hogy figyelsz az egészségedre is, akkor a következő tippek segítségével magad is könnyűszerrel feltöltheted a kamrapolcodat a napfény ízeivel. ?

Ha még nincs gyakorlatod a lekvárfőzésben, ajánlom, hogy először csak 1-2 kg gyümölcsből kísérletezz, így gyorsabban is végzel és egy kis tapasztalatot szerzel: így is lesz 3-6 kis üveg lekvárod.

Tippek cukormentes lekvár készítéséhez

Ahhoz, hogy ne hiányold a cukrot a lekvárodból, minél érettebb és édesebb gyümölcsöt válassz: nem baj, ha már nagyon puha a barack vagy a földről szeded össze a fáról lehullott, túlérett ringlószilvát: ekkor a legmagasabb a természetes cukortartalmuk. Mivel úgyis szétfőnek, nem kell, hogy szépek legyenek. cukormentes lekvár

Ha savanykás a gyümölcsöd, kombináld egy másikkal: meggyből is szoktam készíteni lekvárt, viszont mivel önmagában túlságosan fanyar lenne, faeperrel vegyítem fele-fele arányban, amely fantasztikusan édes, így együtt különleges édes-savanyú párost alkotnak. Kísérletezz bátran különböző ízkombinációkkal!

Bármit is választasz, ez a természetes lekvár nem lesz olyan ragacsosan édes, mint a cukorral eltett verzió: ha ezt nem tudod megszokni, kipróbálhatod, hogy a cukormentes lekvárodhoz felbontás után egy kis mézet keversz, így még mindig sokkal-sokkal egészségesebb, mintha a fele/harmada kristálycukorból állna és utólag hozzáadva a méz is megőrzi vitamintartalmát. Ha egyébként sem fogyasztasz cukrot, akkor enélkül is tökéletesen élvezni fogod.

Mivel tartósítószert nem tartalmaz, felbontás után hamarabb megromlik, mint a cukrozott, ezért ajánlom, hogy kisebb üvegeket használj, így felbontás után hamarabb elfogy és nem romlik rád.

??‍? Maga a lekvárfőzés pofonegyszerű: a megpucolt, tiszta, magozott gyümölcsöt krumplinyomóval vagy botmixerrel törd össze minél jobban, így gyorsabban megfő majd. Hagyhatsz benne darabkákat is, ha te is szeretsz ráharapni egy-egy gyümölcsdarabba lekvármajszolás közben. ?

Miután összetörted a gyümit, tedd fel főni közepes lángon fedő nélkül: az a cél, hogy elpárologjon belőle a gyümölcs víztartalma és besűrűsödjön: főzd addig, amíg csak sűrű állagú nem lesz. Ez gyümölcsönként eltérő, 1-2 órát jelent. Gyakran kavargasd meg, mert az alja odaéghet és akkor az egész megkeseredik. cukormentes lekvár

? A tartósításhoz pedig sem cukorra, sem tartósítószerre nincs szükség, amire viszont van, az a sterilizálás és a forralás

Az üvegeid legyenek patyolattiszták: nekem bevált, hogy egy nagy fazékban vizet forralok, amelybe beledobálom a lapkákat és egy nagy fém csipesszel belemerítem az üvegeket is néhány másodpercre, majd tiszta konyharuhán lecsepegtetem őket.

A lekvár pedig üvegbe töltés előtt olyan forró legyen, hogy bugyogjon: így biztosan nem marad benne semmi, amitől megromlana.

Amikor elkészült a lekvár, töltsd a sterilizált üvegekbe, azonnal tekerd rá a lapkát, majd lapkával lefelé fordítva, helyezd az üvegeket takarók, plédek közé betakarva egy napra: ezt nevezik száraz dunsztnak: arra szolgál, hogy lassan hűljön ki az üvegek tartalma, így önmagát sterilizálja és vákuum képződik.

Ezután, ha van kedved, készíthetsz rá címkéket, díszítheted textilekkel, szalagokkal, kötözőzsineggel, így igazi éke lehet a kamrádnak.

Felbontás után pedig tárold a hűtőben!

Egészségedre! ?

A befőzés mellett még rengeteg dolog van, amellyel nyári hangulatot teremthetsz, akkor is, ha nem utazol idén nyaralni. Egy korábbi bejegyzésemben ezekről írtam: 14 EGYSZERŰ NYÁRI TIPP

Bármilyen lekvárod is van, ezzel a glutén- tej- és cukormentes palacsintával isteni lesz: ÉDES KÖLESPALACSINTA RECEPT

Ha te is főztél lekvárt és szívesen megmutatnád, bátran oszd meg Facebookon a recept alatt hozzászólásként vagy Instagramon a #mentalgardenrecept hashtaggel.

Jó falatozást! ?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük