10 KÖRNYEZETTUDATOS LÉPÉS

Megfigyelted már, hogy mennyi szemetet dobsz ki egy héten? A környezettudatos életmódra való fokozatos átállás első lépése lehet, ha egyszerűen megnézed, mi az, ami a kukádban landol, majd a régi szokások újakra cserélésével lépésről lépésre megpróbálod csökkenteni a hulladékot.

Ha eddig nem tetted meg, érdemes egy héten keresztül figyelemmel kísérni, mennyi és milyen szemetet termelsz: csomagolóanyagok, ételmaradékok, használt papír… ha látod, miből mennyi kerül a kukába egy átlagos héten, az már jó kiindulás ahhoz, hogy átgondold, hogyan lehetne ezt csökkenteni.

Mielőtt megosztanám veled azt a 10 tippet, amelyekkel nagyon egyszerűen elkezdheted a környezettudatos életmódot, szeretnék eloszlatni 2 tévhitet, amelyekkel talán te is találkoztál már:

1. Amit szelektíven gyűjtök, az nem is számít hulladéknak…

Sajnos ez nem igaz.

Egyrészt a szennyezett hulladék nem gyűjthető szelektíven: a használt papír zsebkendő, szalvéta, kolbászzsíros csomagolópapír, ki nem öblített tusfürdős flakon vagy tejesdoboz, ételmaradékkal szennyezett dobozok nem gyűjthetők szelektíven. Sőt: beszennyezik a mások által tudatosan tisztán kidobott hulladékot, így végül aztán az egész kupac kommunális hulladékként, a szemétdombon végzi. környezettudatos

Másrészt sok típusú műanyag nem használható fel újra, vagy ha igen, akkor sem biztos, hogy van, aki átvegye a gyűjtőközpontoktól, mert egyszerűen már nincs elég kapacitás a világban ilyen hatalmas mennyiség feldolgozására. A hulladékfeldolgozó ázsiai országok sorra teszik ki a „megtelt” táblát, mert nem tudják tartani az iramot a világ szeméttermelésével.

Ezért a legjobb, amit tehetsz, hogy meg sem termeled a szemetet.

2. A környezettudatos élethez be kell szereznem a szükséges „kellékeket”…

Nagyon trendik mostanában a bambuszból készült kávéspoharak, hordozható evőeszközkészletek és konyhai/fürdőszobai felszerelések, a fémből vagy üvegből készült kulacs, a fém szívószál és műanyagmentes ételhordó dobozok, valamint bio-csomagolóanyagok, amelyek beszerzése valószínűleg sok környezettudatos háztartásban azzal járnak, hogy a már meglévő, még jó állapotú, de „nem környezetbarát” tárgyakat kidobják.

? Szerintem sokkal jobb a környezetnek és a pénztárcádnak is, ha annak elhatározása után, hogy odafigyelsz mostantól a szeméttermelésedre, körülnézel a meglévő háztartási eszközeid között, kigondolod, hogyan tudod a meglévő tárgyaidból kihozni a legtöbbet és addig használod őket, ameddig csak lehet. 

Nem ördögtől való azzal kezdeni a környezettudatos életedet, hogy előveszed a polcaidon sorakozó műanyag dobozaidat, flakonjaidat, újra és újra felhasználod a már meglévő nejlonzacskóidat, befőttes üvegeidet. Ezek valóban nem olyan divatosak, mint a fentebb felsoroltak, de tökéletesen szolgálják azt a célt, hogy kevesebb szemét termelődjön az otthonodban.

Minden a bevásárlással kezdődik!

Csomagolóanyagok a hulladéktermelésedről te döntesz minden egyes bevásárlásod alkalmával: szinte semmi energiába nem kerül a táskádban tartani egy erősebb szatyrot és néhány zacskót – kevés helyet foglalnak, pillekönnyűek, így bármikor előkaphatod őket. Szuper érzés úgy kipakolni a bevásárlást követően, hogy nem kellett újabb műanyagot behoznod az otthonodba. A szatyrod és a zacskóid nyugodtan lehetnek már meglévő nejlonzacskók, hiszen ha már úgy alakult, hogy korábban hozzád kerültek, miért ne használnád őket, amíg csak kitartanak? Még ki is öblíthetők, ha ragacsossá válnak. Szintén jó ötlet lehet, ha egy régi függönyt szétvágva gyártasz magadnak textilszütyőket a bevásárláshoz. környezettudatos

Piacozz! – boltban vásárolva kevesebb a lehetőség a műanyag csomagolás elkerülésére, hiszen sokszor a gyümölcsök-zöldségek, sajtok és felvágottak előre csomagoltak, a tejföl műanyag pohárban kapható, a magvak, lencse, rizs zacskóban sorakoznak a polcokon. A piacokon sokkal több árut beszerezhetsz kimérve, így megoldható, hogy a saját zacskódba szedve mérjék le.

Ha pedig magasabb szintre lépnél, indulás előtt gondold végig a bevásárlólistádat és a meglévő konyhai felszerelésedből készíts be műanyag tárolót a tejtermékeknek és húsnak, dobozt a tojásnak, befőttesüveget a kimérhető magvaknak, hüvelyeseknek. Én többnyire piacon vásárlok és általában nagyon kedvesen szoktak reagálni az árusok, ha nem kérek zacskót. Aki pedig utálatos, ahhoz nem megyek többet. ?

Úton…

Elmosható dobozok és evőeszközök az eldobhatók helyett – utazáshoz, kiránduláshoz tökéletesek az otthonodban már most megtalálható műanyag ételhordók és fém evőeszközök, amelyeket újra és újra használva rengeteg szemetelést megspórolsz. Használat után mosatlanul kidobni a műanyagot kényelmesebb, de ha szeretsz kirándulni, akkor biztosan szereted a természetet is, ha pedig vigyázol rá, akkor még az unokáid is élvezhetik majd. Ezért inkább mosogasd el és használd újra, amid van. ☀️ környezettudatos

♥ Flakon, kulacs – ásványvizek, üdítők, bolti limonádék… az üzletekben vásárolt italok palackjai hihetetlen mértékben árasztják el a háztartásokat, pedig ezekre a termékekre valójában semmi szükség. Fogyassz csapvizet vagy főzz teát és spórolod meg a diétádban az üdítőkben lévő cukrot, mesterséges anyagokat, a környezetnek pedig a palackok kidobását. Arra az esetre pedig, ha hosszabb ideig nem jutnál ivókúthoz, hordj magadnál vizet egy meglévő flakonban vagy kulacsban.

Környezettudatos konyha

Törlőrongyok – amilyen egyszerű papírtörlőért vagy nedves törlőkendőért nyúlni, ugyanolyan egyszerű egy textil törlőrongyot kiemelni a tárolókosárból, amelyet a kezed ügyében tartasz a konyhában, fürdőben. A jó öreg konyharuha mellett legyen néhány törlőkendőd, amellyel letörölheted a konyhapultodat, a hűtő polcait vagy a tükröt: akár kinyúlt, használt pamutpólókat is feldarabolhatsz erre a célra, amelyek ha szépen összehajtva sorakoznak egy kosárban, megadják azt a kényelmet, amit egy papírtörlő. Amikor pedig főzőmosást csinálsz, csak bedobod őket a mosógépbe, így újra és újra tudod őket használni.

♥ Házhozszállítás, étel elvitelre – a házhoz szállított vagy elvitelre vásárolt étel rengeteg csomagolóanyaggal érkezik: szatyor vagy zacskó, műanyag dobozok, papír csomagolás, papírszalvéta, műanyag evőeszköz, fóliák… ha pedig egy csomagolóanyag szennyezett, nem is hasznosítható újra. Inkább főzz magadnak előre vagy fogyaszd el a megvásárolt ételt helyben, így jelentősen csökkentheted az étkezéssel termelt hulladékot. ? környezettudatos

♥ Szalvéta – papírszalvéta helyett jó választás lehet a textilszalvéta: szép dísze a megterített asztalnak, környezetbarát és hosszútávon gazdaságosabb is, mint a papír. Egyszerűen megvarrhatod magad is, így kedves részévé válhat a tudatos otthonodnak.

Zöldebb fürdőszobák

♥ Szappan – a flakonos tusfürdők helyett szappannal mosakodni sokkal környezetbarátabb, különösen, ha olyan szappant választasz, amelyet papírba csomagoltak. Így máris havi egy flakonnal kevesebb landol a kukádban.

♥ Testápoló, arckrém, arclemosó – a gyógyszertárakban sokféle helyben készített terméket vásárolhatsz, amelyek amellett, hogy nem tartalmaznak parfümöt és színezéket (amelyekre a bőrödnek semmi szüksége), sok helyen kérhetők saját tégelybe is. Csak beviszed a kimosott csavaros tetejű tégelyedet, kimérik bele a krémet, majd ha kifogyott, kimosod a tégelyt és legközelebb is ebbe kéred a kedvenc kencédet. Így rengeteg krémes flakont és tégelyt megspórolsz a bolygónak.

♥ Vattakorong/fültisztító pálcika – egyszer használható vattakorong helyett az arcodat lemoshatod egyszerűen a kezedbe vagy egy mosható kis textildarabra adagolt lemosóval is, a sminkedet pedig kiigazíthatod mosható applikátorokkal. Sminktermékekből pedig csak annyit tarts a polcodon, amennyit tényleg fel tudsz használni a szavatossági időn belül, ezzel is csökkentve a hulladékot. környezettudatos

?Az új szokások kialakításához idő kell, így légy türelmes magaddal: nem tudod mindig elkerülni a szeméttermelést, de ha az esetek többségében odafigyelsz arra, milyen hatással vannak mindennapi döntéseid a környezetre, már nagyot léptél előre, egyre jobb és lelkesebb leszel minden apró sikerélménytől.

Ha pedig keletkezik hulladék a házad táján, akkor csak olyan szemetet dobj ki a szelektív gyűjtőbe, amelynek valóban ott van a helye. A többi mehet a kommunálisba.

Itt részletesen olvashatsz arról, pontosan mit és hova dobj ki:

https://www.fkf.hu/hulladekgazdalkodas-szelektiv-hulladekgyujtes

Heti inspiráló bejegyzésemet a környezettudatosságról pedig itt találod: KÖRNYEZETTUDATOSSÁG – INSPIRÁCIÓ

Neked vannak már jól bevált környezetbarát szokásaid?

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük